RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 1
Tarikh : 19 / 10 / 2012
Hari : Jumaat
Masa : 9.10 a.m – 9.40 a.m
Kelas : 1 Jauhari
Subjek : Sains
Bilangan Pelajar : 23
orang
Tema : Sains Fizikal
Tajuk : Lidah untuk merasa
Sub Tajuk : Pelbagai
rasa
Standard
Kandungan : 7.1 )
Mengaplikasi
pengetahuan tentang pelbagai
rasa
Standard
Pembelajaran : 7.1.2 )
Mengelas pelbagai bahan makanan
berdasarkan rasa
manis,masin,pahit dan masam dengan menjalankan
penyiasatan.
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1.
Domain Kognitif
i.
Mengelaskan 8 contoh makanan mengikut deria rasa
manis,masam.masin
dan pahit.
ii.
Menyenaraikan
4 deria rasa yang terdapat pada
lidah.
2.
Domain Afektif
i.
Murid menunjuk minat
terhadap aktiviti merasa dan mengelas
bahan makanan ketika menjalankan
eksperimen.
3.
Domain Psikomotor
i
Merasa dan mengelas bahan mengikut rasanya.
ABM
: Slaid power point, komputer riba, papan putih,
lembaran kerja, tapaware,
jadual
pengelasan bahan, LCD-Projektor
sampel
makanan – garam,gula-gula, serbuk kopi, gula, buah jambu, buah
epal, kismis, buah kurma, asam masin. Kain.
Pengisian Kurikulum :
i.
Ilmu : Pendidikan Muzik, Pendidikan Seni dan
Pendidikan Islam
ii. Nilai : Bekerjasama,berani
mencuba,berfikir secara rasional,rajin dan
tabah,mensyukuri nikmat
yang dikurniakan tuhan dan jujur
dan tepat dalam merekod
dan mengesahkan data.
iii. Elemen
Merentas Kurikulum
a) Kreatif
& Inovatif-penulisan,lisan dan lakaran
b) Teknologi
Maklumat Komputer
Kemahiran :
KPS - Memerhatikan , mengelaskan ,
mengeksperimen,meramalkan
KBKK - Kritis ( mencirikan,membandingkan dan
membezakan,mengumpulkan dan
mengelaskan)
Kreatif ( Menjanakan idea dan
meramalkan )
KMS -
Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains
dengan betul.
Penggabungjalinan :
Bahasa Malaysia dan Pendidikan Seni
Strategi : Eksperimen ( Pendekatan inkuiri –penemuan
),
perbincangan,penggunaan teknologi,penyelesaian masalah
Pengetahuan Sedia
Ada : 1. Murid mengetahui
kepentingan lidah sebagai deria rasa.
2. Murid menggunakan lidah untuk makan dan minum.
Langkah / Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Pembelajaran
|
Impak / Catatan
|
|
Aktiviti
Guru
|
Aktiviti murid
|
|||
Permulaan
/ Mencungkil Idea
[ 4
minit ]
|
Permainan
‘
Teka Siapa Saya ’
|
1. Guru
meminta seorang murid tampil ke hadapan kelas.
2. Matanya
ditutup dengan sehelai kain hitam.
3. Murid
diminta merasa makanan yang terdapat di hadapannya dan menyebutkan rasanya
kepada rakan – rakan.
4. Guru
mengaitkan
jawapan
murid
dengan tajuk
pelajaran
pada
hari ini.
|
1. Murid
tampil seperti yang diarahkan.
2. Mata
murid ditutup.
3. Murid merasa
makanan dan
menyatakan
rasanya
kepada rakan.
|
Impak:
ABM:
Kain
hitam,tapeware
Sampel
makanan-buah kurma,kismis,buah jambu,asam masin, serbuk kopi, buah epal.
KPS:
Ø Memerhatikan
Ø Meramalkan
Nilai
murni:
Ø
Berani mencuba
|
Menstruktur /
Menstruktur
Semula
Idea
[ 7
minit ]
|
Bahagian-bahagian
lidah yang peka pada deria rasa iaitu:
Ø Manis
Ø Masin
Ø Masam
Ø Pahit
|
1. Guru
bersoal jawab tentang rasa makanan yang dapat dikesan oleh lidah.
2. Guru
melakar gambar lidah di papan tulis.
3. Beberapa
orang murid diminta tampil bagi melabel bahagian-bahagian lidah manusia.
4. Guru
dan murid berbincang tentang jawapan
sambil menyentuh lidah masing-masing.
|
1. Murid
menjawab soalan guru.
2. Murid
melabel gambar lidah.
3.
Murid dan
guru
berbincang
jawapan
yang ditulis.
|
ABM:
Papan putih
Marker
pen
KBKK:
Ø Membandingkan
dan membezakan
Ø Mencirikan
KPS:
Ø Memerhati
Ø Meramalkan
Nilai:
-
Berfikir secara rasional
-
Mensyukuri nikmat yang
dikurniakan tuhan.
|
Aplikasi
Idea
[ 16
minit ]
Refleksi
/ Penutup
( 3 minit )
|
Aktiviti Eksperimen
“
Mari kita rasa ”
Ø Melakukan
uji kaji dengan merasa makanan dan merekod
jawapan
dalam
jadual
pengelasan.
Pembentangan
slaid tentang :
Ø Bahagian-bahagian
lidah.
Ø Contoh
makanan
mengikut
rasa.
Nyanyian
lagu
“
Lidah
dan
Gunanya .”
Lembaran
kerja:
Ø Cari
kata tersembunyi
Ø Kelaskan
makanan
mengikut
rasa.
Rumusan tentang
pelajaran hari ini.
|
1. Guru
membahagikan murid kepada enam
kumpulan.
2. Setiap
kumpulan dikehendaki merasa beberapa sampel makanan dan merekod rasanya dalam
jadual pengelasan.
3. Wakil
kumpulan membentangkan hasil perbincangan.
4. Tiga
orang murid diminta tampil merasa tiga bahan makanan mewakili masin,manis dan
pahit.
5. Guru
memberi penerangan tentang bahagian-bahagian lidah yang peka pada empat deria rasa dan contoh-contoh makanan
mewakili
keempat-empat
rasa.
1. Guru menayang
slaid seni kata
lagu “ Lidah dan
Gunanya”.
2. Murid diminta
mendengar
rakaman lagu
terlebih
dahulu.
3. Murid diminta
menyebut
dan menyanyi
lagu beserta
pergerakan
secara
beramai-ramai
mengikut
melodi lagu “
Bangun
Pagi.”
4. Guru
mengedarkan
lembaran kerja
kepada
murid.
5. Rumusan
tentang
pelajaran
pada hari ini.
|
1. Murid
membentuk kumpulan kecil.
2. Murid
merasa sampel makanan.
3. Murid
merekod jawapan dalam jadual
pengelasan.
4. Murid
membentangkan hasil kerja kumpulan.
5. Wakil
tiga murid tampil merasa makanan.
6. Murid
mendengar penerangan guru dengan aktif.
1. Murid
mendengar rakaman yang dipasangkan
dengan
teliti.
2. Murid
menyebut dan menyanyi lagu beserta pergerakan mengikut melodi lagu “ “ Bangun
Pagi .”
3.
Lembaran kerja
dan rumusan
tentang apa
yang
telah
dipelajari.
|
ABM:
Ø Jadual
pengelasan bahan
( Rujuk lampiran 1 )
Ø Sampel
makanan seperti:
- Gula,garam,serbuk
kopi, buah jambu,
serbuk kopi,gula-
gula,kismis,
buah kurma, asam
masin.
Nilai
murni:
-
Bekerjasama
-
Jujur dan tepat
dalam
merekod dan
mengesahkan data
Ø Slaid,
(
Microsoft Power Point )
Ø Komputer
riba
Ø LCD
Projektor
KPS:
Ø Mengelaskan
Ø Mengeksperimen
Ø Mengumpulkan
dan mengelaskan
KMS:
Ø Menggunakan
dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.
ABM:
Pembesar
suara,
LCD-Pojektor,
Komputer riba
Ø Lembaran
kerja
( Rujuk lampiran
2,3 & 4 )
-
Senikata lagu
-
Cari kata
tersembunyi
-
Mengelaskan
makanan
mengikut rasa
Slaid,
LCD-Projektor,
Papan putih
Kain
|
LAMPIRAN
1
JADUAL PENGELASAN BAHAN
BIL
|
JENIS BAHAN
|
MANIS
|
PAHIT
|
MASIN
|
MASAM
|
1.
|
|||||
2.
|
|||||
3.
|
|||||
4.
|
|||||
5.
|
|||||
6.
|
|||||
7.
|
|||||
8.
|
LAMPIRAN 2 ( SENIKATA LAGU )
“Lidah dan Gunanya”
Tubuh kita banyak deria,
Salah satu deria rasa,
Lidah ada pelbagai guna,
Syukur kita lidah ada.
Kita rasa guna lidah,
Lidah kesan empat rasa,
Pahit, manis, masam,
masin,
Lidah boleh merasa.
Kita rasa guna lidah,
Gula manis, cuka masam,
Ubat pahit, garam masin,
Lidah
rasa semuanya. - *Ikut Rentak irama 'Bangun Pagi' *
LAMPIRAN 3 ( Lembaran kerja 1 )
CARI KATA TERSEMBUNYI
d
|
e
|
r
|
i
|
a
|
r
|
a
|
s
|
a
|
k
|
w
|
s
|
l
|
o
|
p
|
y
|
t
|
r
|
u
|
h
|
p
|
a
|
m
|
e
|
g
|
z
|
d
|
m
|
n
|
l
|
a
|
f
|
z
|
a
|
x
|
i
|
w
|
a
|
j
|
i
|
h
|
g
|
x
|
o
|
n
|
c
|
b
|
s
|
t
|
d
|
i
|
e
|
u
|
i
|
b
|
i
|
u
|
a
|
r
|
a
|
t
|
l
|
h
|
n
|
z
|
q
|
s
|
m
|
o
|
h
|
m
|
e
|
r
|
a
|
s
|
a
|
m
|
c
|
p
|
t
|
s
|
d
|
k
|
e
|
g
|
i
|
k
|
x
|
f
|
q
|
m
|
a
|
s
|
i
|
n
|
v
|
o
|
b
|
a
|
z
|
Warnakan perkataan
tersembunyi di bawah:
1. merasa
2. pahit
3. manis
4. masam
5. masin
6. deria rasa
7. lidah
LAMPIRAN 4 ( lembaran kerja 2 )
Latihan:
Kelaskan makanan di bawah mengikut
rasanya dan
lengkapkan jadual pengelasan.
Bil
|
Masam
|
Manis
|
Pahit
|
Masin
|
1.
|
||||
2.
|
||||
3.
|
||||
4.
|
||||
5.
|
||||
6.
|
||||
7.
|
||||
8.
|
thanks for sharing
ReplyDeletePenghasilan blog yang menarik. Teruskan menambah informasi-informasi yang menarik seperti pautan ke blog rakan-rakan yang lain. Terima kasih.
ReplyDeleteAssalamualaikum . Terima kasih atas komen yang membina.
DeleteTerima kasih atas komen yang membina dan membantu saya untuk lebih berusaha menambahkan informasi terkini dan menarik.
ReplyDeleteMenarik..Terima kasih kerana sudi berkongsi ilmu..
ReplyDelete